Drabinka gimnastyczna – do czego może być przydatna ?

Urządzając pokój dziecka zadbaj o kącik nie tylko do aktywnej zabawy, ale także do ćwiczeń. Własny sprzęt sportowy pozwoli Twojemu dziecku na regularne ćwiczenia bez względu na pogodę panującą na zewnątrz. Najlepszą opcją jest drabinka gimnastyczna, która zajmuje niewiele miejsca, ale pozwala na ćwiczenie wszystkich grup mięśni.

Czym jest drabinka gimnastyczna (ścianka szwedzka)?

Ścianka wspinaczkowa to przyrząd gimnastyczny, który wygląda jak drabinka gimnastyczna. Dwa pionowe słupki są połączone zaokrąglonymi poprzeczkami. Urządzenie to jest o tyle niezwykłe, że można je dodatkowo wyposażyć w drążek poziomy, lin, obręcze i wiele innych przyrządów. Współcześni producenci oferują całe kompaktowe kompleksy sportowe oparte na ścianach gimnastycznych.

Ściana szwedzka wzięła swoją nazwę od kraju, z którego pochodzi: Szwecji. Per Henrik Ling, lekarz i instruktor szermierki, wynalazł ten przyrząd gimnastyczny na początku XIX wieku. Rama z poprzeczkami, jak nazywana jest w ojczyźnie ściana szwedzka, wykorzystywana była w szkoleniu szkolnych nauczycieli wychowania fizycznego i personelu wojskowego.

Do czego służy drabinka gimnastyczna ?

Regularne ćwiczenia na ścianie szwedzkiej są zalecane zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Podczas ćwiczeń dziecko wzmocni wszystkie grupy mięśni, zbuduje swój brzuch i stanie się bardziej elastyczne. Chodzenie na drążkach to doskonały sposób na zapobieganie płaskostopiu. Trening na tym sprzęcie sportowym może być darmową alternatywą dla klubów sportowych: w końcu możesz ćwiczyć w domu w dowolnym, dogodnym dla siebie czasie.

Robienie tego w domu na ściance wspinaczkowej może pomóc dzieciom nabrać pewności siebie. Jeśli Twoje dziecko boi się wchodzić na schody manewrowe lub liczne drabinki na placu zabaw, możesz pokonać lęk wysokości i wzmocnić mięśnie ramion dzięki własnemu sprzętowi. Dzieci nadpobudliwe potrzebują drabinki do wspinaczki, aby uwolnić nadmiar energii i uspokoić się.

W jakim wieku dzieci powinny ćwiczyć na drabince gimnastycznej ?

Ze ścianki wspinaczkowej mogą korzystać dzieci już od półtora roku. Wszystkie ćwiczenia powinny być nadzorowane przez rodziców. Zaleca się położenie maty obok sprzętu, aby dziecko nie doznało obrażeń w razie upadku.

Jak przymocowana jest drabinka ?

Drabinka gimnastyczna może być przymocowana do ściany, podłogi lub sufitu. Jeśli w Twoim mieszkaniu są sufity napinane, powłokę można przymocować tylko do ściany za pomocą czterech metalowych narożników. Symulator nie może być mocowany do nienośnej ściany z płyt kartonowo-gipsowych: może nie wytrzymać takiego obciążenia.